Цялостното почистване на протезите, често не е сред приоритети на хората с частични или цели протези. Бързо изчеткване и накисване от време навреме в разтвор е обичайната грижа за протезата.
В много случай лошата устна хигиена е факторът, допринасящ за загубата на зъби и последващото протезиране или на други усложнения в устната кухина. Ето защо е много важно всеки използващ протеза да предприеме по-строги ежедневни грижи. Това че имаме протеза в устата и полагаме ежедневни грижи, не освобождава човек от редовните профилактични прегледи. Дори напротив. Изследване в световен мащаб показва, че едва 19 процента от хората с протези помнят инструкциите за ползване и поддръжка на своите протези.
Ето някои по-малко известни факти за протезите, които трябва да се знаят и помнят, за да осъзнае необходимостта от поддръжка на този вид дентални конструкции.
• Частичните и пълните акрилни протези имат повърхностни пори - за окото, акрилната повърхност на протезата е солидна и здрава, но под микроскоп съвсем естествено е друго. Какво означава това? Една бърза четка всеки ден може да не е достатъчна, за да се почисти добре протезата. Дори по-задълбочен четкане може да не е достатъчно, за да се достигнат бактериите, паразитиращи в микроскопичните пукнатини.
Според някой това може да не е причина за безпокойство, в края на краищата, устата на всички е изпълнена с микроби. Да, но имайте предвид, че докато устата ни работи в полза на имунната система на организма и се справя с бактериите, то акрилната протеза няма такива свойства, така че бактериите могат лесно да се размножават в нейните рамките.
Една от най-важните причини да се контролират бактериите образувани в протезата е да се помогне за предотвратяване на ненужното излагане на микроби, които биха могли да причинят на устната кухина и системно заболяване. Но бактериите, образувани в протезите влияят и върху един от най-големите ежедневните проблеми – лошият дъх. Над 80% от хората със зъбни протези, споделят, че лошата миризма е основна грижа. А основният фактор за това са микробите.
• Нощното накисване може да убие 99,9 процента от микробите образувани по протезата – Съществуват различни варианти за нощно третиране на протезите. Наличието на голям брой добри фармацефтични продукти дава възможност на избор на хората с протези. Днес, може да се направи дори и домашно почистване на протеза с ултра звук. Това ниво на дезинфекция може да бъде постигнато с много методи за почистване, хубаво е да се консултирате и с вашия стоматолог. бързо определят.
• За пациенти, които страдат от сухота в устата, замърсени протези представляват потенциални рискове за здравето, особено при по-възрастните, защото приемат повече лекарства - хората над 65 използва средно по три лекарства на ден, те стоят по-добър шанс да страдат от сухота в устата. При нормални условия, слюнка предлага разнообразие от защитни функции и може да се счита за първата линия на защита срещу вредните бактерии в устата. Но при протезата има намален приток на слюнка, затова тези хора трябва да бъдат особено загрижени за чистотата на техните протези. За облекчаване на продължаващите симптоми на ксеростомия, могат да използват и орални овлажнители, които осигуряват симптоматично облекчаване.
Колкото по-добре се грижи човек за своята протеза, толкова по-добре. Но трябва да се има предвид, че протезите трябва да се сменят на всеки пет до седем години. Очевидно е, че повечето пациенти не подменят протезите си толкова често и ги използват в продължение на много повече години. Ето защо колкото по-добре се грижи човек за своята протеза, толкова по-добре. Рутинните професионални оценки и прегледите при специалист, както и поддържането на хигиенна протеза в действителност може да удължи комфорта и живота както на пълните, така и на частичните протези.