Зъботехническата лаборатория, която използват за денталните ви реставрации, уважаеми пациенти, отличава единият от другия.
Свърши времето на обикновените зъболекари. Днес, професионалният стоматолог е онзи, който предлага на пациентите си реставрации с изключителна естетика и огледална точност на зъбната реставрация. Това едва ли може да се постигне с ръчна изработка на реставрацията. Само стоматологът, който ползва високите CAD/CAM технологични услуги на модерната и иновативна зъботехническа лаборатория, може. Такава зъботехническа лаборатория е Финес Дент в Бургас.
Екипът й отдавна е оставил зад гърба си ръчната работа, защото изисква много часове къртовски труд, а крайният резултат силно зависи от човешкия фактор. Например, Финес Дент отчита, че емоционалното състояние на зъботехника оказва силно влияние върху крайния резултат на реставрацията. И, за да гарантират на пациентите и стоматолозите отличен резултат те инвестират в CAD/CAM технология. При тази система се премахва емоциналното или здравословното състояние на зъботехника. Фрезата изрязва идентично копие на отпечатъка, който стоматологът подава. Така пациентът получава най-добрата реставрация от гледна точка на прецизност и естетика. Крайният резултат при ръчната работа винаги има разминавания с подадения отпечатък.
Ето защо CAD/CAM технологията открива неограничени възможности за изработка на конструкции с безупречни резултати. Чрез опциите за шлифоване се постига изключително фина и детайлна обработка на фисурите, гладките повърхности, правилните криви и интерденталните детайли за мостове. CAD/CAM системата дава възможност за прецизно пасване, икономично конструиране и изработване на скелети на корони и мостове, както и на комплексни супраструктури с имплантатна поддръжка.
Основните части на CAD/CAM системата са: интра орална камера; централен информационен блок; монитор; резервоар за вода; шлифовачна машина. Най-често се използва висококачествен гипсов модел, който се поставя в оптичен скенер, който го сканира за 5 минути. През цялото време зъбът се наблюдава от всички страни. Това дава възможност да се видят всички зони, подложени на по-голямо дъвкателно налягане и движенията на конструкцията в устната кухина при акта на дъвчене.
Скенерът генерира дигитален триизмерен образ на повърхностите на увредените зъбите, както и на съседните зъби и на антагонистите. Цялата тази информация се обработва с помощта на компютър, при което се минимизира процентът на грешки и се увеличава прецизността. Ето защо крайните резултати са толкова добри – естетика и точност на прилягане на конструкцията. Но не само.
Чрез CAD/CAM системата Финес Дент могат да съобразяват и индивидуалното състояние на меките тъкани или различната транслуцентност на зъбните повърхности, с цел осигуряването на необходимата точност. Също така има възможност да се създаде дигитална база данни на изработени конструкции, което позволява и издаването на гаранционен сертификат. Крайният образ с всички анатомични особености на един зъб, контактните точки оклузално, проксималните контакти, зъбните екватори се вижда на контролния екран в триизмерно изображение.
В CAD/CAM системата има заложени програми с база данни за анатомичните особености на зъбите техните микро движения функции и др. Програмите са за проектиране и изработване на мостове, коронки, инлеи. През целия процес на работа се наблюдава триизмерния графичен модел на конструкцията. Ефектът след поставянето на готовата дентална конструкция в устата на пациента е изключителен – висока естетичност, огледално пресъздаване на оклузална повърхност, здраво и био поносимо изделие.
Изключително предимство на CAD/CAM технологията на Финес Дент (www.finesdent.com) е времето. Тази технология силно съкращава времето за изработване на всякакви дентални реставрации. Една монолитна дентална коронка, например, се изработва за близо денонощие с всички последващи операции включително и премоделиране, глазиране, полиране.
Капацитетът на трите CAD/CAM системи на бургаската зъботехническа лаборатория Финес дент могат да фрезоват до 20 елемента едновременно и изработване на мостове до 14 елемента и възможност за комбиниране на множество елементи в един блок.
Материалът е публикуван във вестник ВРЕМЕ Ямбол.